Tasarım Odaklı Girişim Modelleme Merkezi

Süreç İşleyiş

DanışmanDx'te alıcıların ödemesini, danışman'ların emeğini güvence altına almaya yönelik bir sistem kullanıyoruz. Bu sisteme göre genel hatlarıyla süreç şu şekilde işlemektedir;

Talep sahibi ile danışman, danışman'ın teklifi sonucu anlaştıkları zaman teklif formundaki iş süreci başlar. İş süreci talep sahibinin danışman’ın ilgili teklifini satın almasıyla yani talep sahibinin bu teklifi kabul etmesi ile başlar. Bu noktada, danışman’ın ilgili dosyaları göndermeden veya hazırlanan siparişi teslim etmeden önce talep sahibinin gerekli ücreti, hizmet tamamlanana dek DanışmanDx havuzunda tutulmak üzere ödemesini tamamlaması önemlidir. Ardından danışman ilgili siparişi anlaşılan sürede tamamlar ve bu hizmete ait belgeleri tarayarak DanışmanDx Menüsü sol tarafından bulunan “Satışlarım” sekmesinden ilgili yere belge eklerini koyar. Danışman yollayacağı dosyayı DanismanDx.com web sitesinden gönderir.

Talep sahibinin ilgili siparişi inceleyip onaylamak için, belirlenmiş onay süresi 5 iş günüdür.

Bu süre içinde alıcı siparişi onaylayabilir, sipariş ile ilgili sıkıntılarını dile getirebilir veya revize talep edebilir. Siparişin onaylanması durumunda ilgili ücret 10 iş günü içinde danışman’ın hesabına aktarılır. Siparişin onay süresi içinde alıcı tarafından onaylanmaması veya alıcının sipariş ile ilgili bildirdiği bir aksaklık olmaması durumunda sipariş onay süresi sonunda DanışmanDx tarafından otomatik onaylanır veya Danışman DanışmanDx’e onay talebinde bulunabilir.